Aktualności

Zawsze po Twojej stronie
czwartek, 09 czerwiec 2022

Wolna Amerykanka w Zielonych Kartach

Wolna Amerykanka w Zielonych Kartach

Zielone Karty wycofane z Rosji i Białorusi?

Taka informacja ukazała się w ostatnich dniach w sieci. Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych wypowiedziało umowę, na bazie której polscy kierowcy mogli wjeżdżać do Rosji i na Białorusi z Zieloną Kartą. 

Jako broker, którego misją jest bycie „Zawsze po Twojej Stronie”, od razu zaczęliśmy działać. Najważniejsze było dla nas pytanie: dlaczego, mimo memorandum związanym z okresem wypowiedzenia, towarzystwa ubezpieczeń od razu rozpoczęły akcję informacyjną, która mówiła drogowcom, że każda nowo wystawiona Zielona Karta nie działa na terytorium dwóch wspomnianych krajów?

Dla przypomnienia - czym jest Zielona Karta? To Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeń, który potwierdza, że jej właściciel posiada ubezpieczenie OC zgodne z prawem kraju, na którego teren wjeżdża. Kraj ten musi należeć do systemu Zielonej Karty.

Wspomniane wcześniej porozumienie jest podstawą działania tego certyfikatu i z dniem 1 czerwca 2022 r. PBUK wypowiedziało je tylko Rosji i Białorusi.

Według opinii większości zakładów ubezpieczeń obecnie działają tylko dokumenty wystawione przed tym właśnie dniem. Zgodnie z dotychczas obwiązującymi umowami zobowiązania odnośnie wzajemnego honorowania Zielonych Kart wystawione przez wszystkie uczestniczące w tej sytuacji strony, wygasają dopiero 31 maja 2023 roku.

Gdzie jest logika w działaniu decydentów zakładów ubezpieczeń? Co nimi kieruje w tej sytuacji? Czy może jest to pewna ubezpieczeniowa wersja wycofania się z robienia interesów z tymi krajami? Nie odważyły się tego zrobić takie wielkie sieciówki jak Decathlon, czy Leroy Merlin, a robią to finansowi giganci. Jeśli taki byłby cel – popieramy!

Ale kto za to zapłaci? Cytując klasyka „Pan płaci. Pani płaci”, czyli niestety Klient! 

Jeśli musisz wykonywać usługi transportu na terytorium Białorusi lub Rosji, dopilnuj, aby dla nowo wydawanych Zielonych Kart w polu „Przydatne informacje” wpisana została taka dodatkowa informacja:

„Przydatne informacje / Useful information: Uwaga! W zakresie RUS i BY ochroną ubezpieczeniową objęte są wyłącznie wypadki, które zaszły do dnia 31.05.2023 r. Disclaimer! The insurance covers accidents which occurred in RUS and BY only up to May 31, 2023.”

Pamiętaj – posiadasz prawa, z których możesz korzystać. Jeśli współpracujesz z Polską Kancelarią Brokerską, nie obawiaj się. Jesteśmy Zawsze po Twojej Stronie i jako profesjonalny broker pomożemy Ci w każdej sytuacji.

Skontaktuj się za nami  TUTAJ

Ten serwis używa plików cookies.
Korzystanie z tego serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej...