Artykuły

Zawsze po Twojej stronie
wtorek, 19 luty 2013

Rzecznik Praw Pacjenta w sprawie skarg

Rzecznik Praw Pacjenta w sprawie skarg

RPP Krystyna B. Kozłowska zgłosiła do resortu zdrowia propozycję, by komisje zajmujące się orzekaniem o zdarzeniach medycznych rozpatrywały skargi pacjentów także na inne podmioty, działające na rynku medycznym – np. przychodnie, czy hospicja.

Pomimo, iż Resort Zdrowia analizuje wniosek rzeczniczki, środowisko medyczne zgłosiło veto – oceniając, że sytuacja pacjentów w dochodzeniu roszczeń i tak nie ulegnie poprawie. Najpierw potrzebna byłaby gruntowna zmiana w przepisach prawnych.

Propozycja RPP pojawiła się w nowelizacji ustawy z 28 kwietnia 2011 r., dotyczącej praw pacjenta i rzecznika praw pacjenta. Jak twierdzą zainteresowani, wprowadzenie proponowanej zmiany wpłynęłoby na znaczne zwiększenie skarg pacjentów, a liczba osób pracujących obecnie w komisjach do orzekania o zdarzeniach medycznych, mogłaby się okazać niewystarczająca wobec skali zgłoszeń. Po wprowadzeniu zmian, chorzy mogliby domagać się odszkodowania nie tylko od szpitali, ale także za błędy w leczeniu podjętym w każdej innej placówce medycznej. Ministerstwo Zdrowia analizuje wniosek Rzecznika.

Ten serwis używa plików cookies.
Korzystanie z tego serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej...