Aktualności

Zawsze po Twojej stronie

Naszą siłą jest wiedza i doświadczenie

sobota, 14 wrzesień 2024

W trakcie powodzi - nota prewencyjna

W trakcie powodzi - nota prewencyjna

W czasie trwającej powodzi kluczowe jest szybkie podejmowanie decyzji oraz zachowanie ostrożności, aby zminimalizować ryzyko dla siebie i innych. 

 

 

 

 

 Oto najważniejsze kroki, jakie należy podjąć:

  1. Słuchaj komunikatów: Śledź informacje i polecenia wydawane przez służby ratunkowe w lokalnych stacjach radiowych, telewizyjnych lub za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

  2. Zastosuj się do poleceń ewakuacyjnych: Jeżeli władze lokalne zarządziły ewakuację, nie zwlekaj – natychmiast opuść teren zagrożony

  3. Jeśli zostałeś w mieszkaniu i potrzebujesz pomocy postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

 

 Bezpieczeństwo przede wszystkim

  1.  Unikaj kontaktu z wodą: Woda powodziowa może być skażona chemikaliami, ściekami, a także może zawierać niebezpieczne przedmioty. Jej prędkość i głębokość mogą być mylące, a nawet małe ilości mogą być niebezpieczne. Jeżeli doszło do kontaktu z wodą powodziową, jak najszybciej oczyść skórę. 

  2.  Nie wchodź do wody: Nawet woda o głębokości 15 cm może przewrócić dorosłą osobę. Unikaj spacerowania lub jazdy samochodem po zalanych drogach. Pod wodą mogą znajdować się i przemieszczać niebezpieczne dla zdrowia i życia przedmioty. 

  3.  Unikaj kontaktu z liniami energetycznymi: Słupy i przewody pod napięciem - zalane słupy energetyczne, zerwane linie energetyczne lub linie energetyczne mające przyłącza które znalazły się pod wodą - mogą przewodzić prąd, co stwarza ryzyko porażenia. Podczas powodzi może dojść do uszkodzeń instalacji elektrycznych, co dodatkowo zwiększa zagrożenie. Bezpieczna odległość: Służby zalecają utrzymanie co najmniej 10 metrów od wszelkich przewodów, które mogą być pod napięciem, szczególnie gdy teren jest zalany. Ponieważ zagrożenie to jest niewidoczne, należy unikać poruszania się w wodzie w sposób, która naraża Cię na porażenie (bez specjalnego kombinezonu).

 Bezpieczna ewakuacja

  1. Zabezpiecz dom: Przed opuszczeniem domu odłącz instalacje elektryczne, gazowe i wodociągowe, aby uniknąć pożarów, wybuchów gazu i wycieków

  2. Przemieszczaj się ostrożnie: Jeżeli musisz opuścić dom, unikaj zalanych dróg i terenów nisko położonych. Pamiętaj, że woda może podmyć fundamenty budynków, a mosty i drogi mogą zostać uszkodzone.

  3. Przenieś się na dach: jeżeli pozostałeś w gospodarstwie domowym a widzisz podnoszący się w Twojej okolicy poziom wody, przenieś się na dach budynku jeżeli jest to możliwe. 

  4. Zadbaj o naładowany telefon komórkowy - miej go zawsze przy sobie i zadbaj, aby bateria była naładowana. W trakcie ewakuacji zabierz naładowane powerbanki. 

 Zachowaj ostrożność na drogach

  1. Nie prowadź przez zalane ulice: Prowadzenie samochodu przez wodę jest bardzo niebezpieczne – samochód może zostać porwany przez nurt nawet w wodzie o głębokości 30 cm.

 Pomoc sąsiadom i zwierzętom

  1. Pomagaj innym: Jeśli masz możliwość, udziel pomocy sąsiadom, zwłaszcza osobom starszym, chorym i dzieciom, w ewakuacji lub zabezpieczeniu domu.

  2. Zadbaj o zwierzęta: przygotuj także dla nich jedzenie i wodę. W sytuacji ewakuacji zabierz je ze sobą lub zorganizuj dla nich bezpieczne miejsce.

Zadbaj o zdrowie

  1. Zadbaj o leki i dokumenty i najpotrzebniejsze rzeczy: Upewnij się, że masz ze sobą podstawowe leki – apteczkę, dokumenty tożsamości oraz zapasy wody i żywności na kilka dni, ciepłe ubrania, śpiwory i koce – plecak ewakuacyjny.

  2. przygotuj się do ewentualnej ewakuacji pamiętając o tym, że osoby dorosłe powinny mieć przy sobie nie więcej niż 50 kg bagażu

Pamiętaj, że odpowiednia reakcja przed, w trakcie i po powodzi może uratować życie i zminimalizować straty materialne. 

POBIERZ PDF. DO DRUKU 

 

Zapraszamy do kontaktu

Nasi doradcy pomogą podjąć właściwą decyzję
dotyczącą optymalnej formy ubezpieczenia, dopasowanej do różnych potrzeb.

Skontaktuj się z doradcą

Dla naszych klientów pracujemy na pełnych obrotach. Dzięki bogatemu doświadczeniu, wyobraźni i znajomości wiemy czym jest ryzyko ubezpieczeniowe, wiemy jak się przed nim zabezpieczyć, a koniec końców, wiemy jak zlikwidować szkodę powstałą na jego skutek. W kwestii ubezpieczeń nie mogłeś trafić lepiej.

Oliwia Żak

Doradca klienta

Ten serwis używa plików cookies.
Korzystanie z tego serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej...