Świat prezentowany przez towarzystwa ubezpieczeń jest pełen pięknych haseł, sloganów, wesołych melodii czy kolorowych ilustracji. Wystarczy jednak skorzystać z przeglądarki internetowej, żeby przekonać się, jak to jest w praktyce…. Opinie osób korzystających z ochrony ubezpieczeniowej nie pozostawiają złudzeń – niemal każdy oceniający wyraża niezadowolenie, albo z procesu likwidacji szkód, albo z wyliczonej kwoty odszkodowania.
Zakłady ubezpieczeń notorycznie kwalifikują zdarzenie jako nieubezpieczone, naciągając rzeczywistość, aby pasowała do katalogu wyłączającego okoliczność z prawa do odszkodowania. Jeśli już uznają, że wypadek jest objęty ochroną, to uzyskanie 100% należnego Ci odszkodowania graniczy z cudem.
Skąd bierze się tak duża rozbieżność między tym, czego oczekujemy, a tym, co otrzymujemy?
Zakład ubezpieczeń jako profesjonalista oferuje złożone produkty w równie złożonej warstwie prawodawczej. W efekcie, między tym, co myślisz, że kupujesz, a tym, co faktycznie kupiłeś, występuje luka. Jak duża? Przekonasz się w momencie, gdy wystąpi szkoda.
„Ponad 20-letnie doświadczenie w likwidacji szkód prowadzi mnie do jednego wniosku – osoby, które zarówno przy zawieraniu umowy, jak i przy zgłoszeniu szkody współpracowały z profesjonalnym brokerem, mogły liczyć na sprawną likwidację szkód i pokrycie całej szkody oraz innych dodatkowych kosztów” – stwierdza Adrianna Strzelecka, dyrektor Polskiej Kancelarii Brokerskiej.
Jak zatem uzyskać 110% odszkodowania? Kluczowe będzie prawidłowe zawarcie dobrze wynegocjowanej i dopracowanej umowy. Pomóc Ci w tym powinien broker ubezpieczeniowy. To jedyny zawód, który z mocy ustawy reprezentuje interesy ubezpieczeniowe klienta, występując w obrocie gospodarczym jako profesjonalista - pełnomocnik w ubezpieczeniach. Broker to praktyk dysponujący fachową wiedzą i świadomością prawno-techniczną.
Zacznij od tego, aby ustalić ponad wszelką wątpliwość, że osoba, która wspiera Cię w procesie zawierania umów ubezpieczenia, to broker. Kolejny warunek, który pozwoli Ci określić Twój standard ochrony to odpowiedź na pytanie czy Twój broker specjalizuje się w interesujących Cię liniach produktowych i dysponuje stosowną wiedzą i doświadczeniem. Ostateczne kryterium, to pewność, że Twój broker przestrzega kodeksu etyki zawodowej.
Bywa, że pośrednik ubezpieczeniowy namawia do udzielenia dodatkowego pełnomocnictwa z naruszeniem tzw. wyłączności brokerskiej. Brak wyłączności to sytuacja, gdy w tym samym czasie w Twoim imieniu działa wielu pełnomocników. Unikaj takich brokerów. Działają z naruszeniem wysokich standardów zawodowych i z natury takiego stosunku prawnego nie są w stanie zapewnić wysokiego standardu swoich usług. W takim przypadku równie dobrze możesz skorzystać z pomocy dowolnego sprzedawcy – wprawdzie nie uzyskasz oczekiwanego poziomu odszkodowania, ale rezygnując z usług rzetelnego profesjonalisty, zapewne przyświeca Ci inny cel związany z zawarciem umowy.
Autor: Paweł Janczak
Artykuł ukazał się w: Gazeta Finansowa NR 08/2022 25 LUTEGO – 3 MARCA 2022 R. oraz Administrator i Menedżer Nieruchomości nr 3/2022