Zawsze po Twojej stronie
Mittwoch, 26 Oktober 2022

Wzrost kosztów ubezpieczenia, a inflacja – fakty i mity

Wzrost kosztów ubezpieczenia, a inflacja – fakty i mity

Śmierć brytyjskiej królowej, Elżbiety II to wydarzenie nie tylko symboliczne, ale i mogące mieć realne konsekwencje dla światowego porządku.

Nie ulega wątpliwości, że monarchini przez 70 lat swojego panowania była dla Brytyjczyków symbolem przywiązania do tradycji, dawała im poczucie wspólnoty i stabilności władzy. Dlatego jej odejście oznacza koniec pewnej epoki. Co więcej, wybitny historyk Norman Davies jest zdania, że śmierć królowej zwiastuje ostateczny rozpad Zjednoczonego Królestwa.

Jak w kontekście zdarzeń zagranicznych wygląda sytuacja w naszym kraju? Stale rosnące ceny, podwyżki rat kredytów, wojna za wschodnią granicą, pandemia, kryzys energetyczny… - Polacy mają się czym martwić. Ekonomiści są nawet zdania, że nasza gospodarka jest na ścieżce szybkiego hamowania, prawdopodobnie prowadzącego do recesji. Słabnie popyt krajowy, pogarszają się nastroje konsumenckie, a wszystko z powodu szalejącej inflacji. 

Rząd stara się podtrzymać wzrost gospodarczy poprzez dalszą ekspansję fiskalną, to w rezultacie pogłębia presję inflacyjną. Powstaje mechanizm błędnego koła: polityka pieniężna nie jest w stanie tłumić inflacji, za to osłabia wzrost gospodarczy. A najbardziej cierpi zwykły Jan Kowalski.

„Podczas inflacji nie można precyzyjnie skalkulować inwestycji, bo codziennie mamy inne ceny materiałów, paliwa, robocizny. W ciągu roku stal podrożała ok 40%, a drewno o 100%.” – mówi Kamil z Podkarpacia. 

Perspektywy nie są jednak optymistyczne. „W bazowym scenariuszu zakładamy, że dwucyfrowa inflacja utrzyma się co najmniej przez lata 2023-24” – mówi prof. Witold Orłowski, ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki i publicysta.

Wszystko drożeje, trend ten dotyka również ubezpieczeń. Od pewnego czasu zakłady ubezpieczeń podnoszą wysokość składek, tłumacząc się inflacją i większą częstością zdarzeń losowych. Wśród zarządców nieruchomości zawrzało, gdyż to oni muszą zetknąć się z oporem mieszkańców na już i tak wysokie koszty życia. Jakby tego było mało, to przy próbie ograniczenia kosztów ubezpieczenia kosztem zakresu ochrony, to  właśnie zarządcy nieruchomości spotykają się z pretensjami lokatorów, gdy pojawiają się nieuchronne problemy z wypłatą odszkodowania. Podwyżki jednak nie ominą sektora ubezpieczeń mieszkaniowych, co nie wróży dobrze budżetom Wspólnot Mieszkaniowych. Czy da się uniknąć tego scenariusza? 

Niska cena, czyli co dokładnie

Jednym z rozwiązań jest zachowanie niezmiennej składki kosztem zakresu ubezpieczenia, poprzez usunięcie części ryzyk lub wprowadzenie limitów odpowiedzialności. W ten sposób ubezpieczyciele niejako wychodzą naprzeciw kryzysowi, niestety odbije się to „czkawką” wśród ubezpieczonych. Tego rodzaju plan dba o interesy ubezpieczycieli, a nie mieszkańców i wspólnot  mieszkaniowych. Z drugiej jednak strony, być może w posiadanym przez nas pakiecie ryzyk są takowe, które możemy wyeliminować? 

Dokonanie szczegółowej analizy pozwoli nam odpowiedzieć na pytania: Czy lokalizacja narażona jest na kradzieże? Czy mogą wystąpić tąpnięcia lub osunięcia ziemi? Czy może wyeliminować ryzyko graffiti? Możliwości ograniczenia zakresu i zrezygnowania z kosztownych zbędnych ryzyk jest bardzo wiele. Clue tego rozwiązania jest doświadczenie i wiedza połączona z rozsądkiem brokera ubezpieczeniowego, który stoi po stronie Klienta i zabezpiecza jego interesy. 

Efekt skali, czyli duży może więcej

Sposobem na uniknięcie podwyżki składki jest korzystanie z usług brokerskich. Nie od dziś wiadomo, że „duży może więcej”. Polska Kancelaria Brokerska to niekwestionowany lider w branży, dlatego jest w stanie wywrzeć większy wpływ na ubezpieczycieli, domagając się od nich specjalnych, preferencyjnych warunków. Wykorzystując tzw. efekt skali możesz nie tylko uniknąć zwyżek cen, ale nawet uzyskać rabat. 

 „Powierzenie nam obsługi ubezpieczeń prowadziło do uzyskania skokowego efektu redukcji kosztów ochrony przy zachowaniu wymaganego zakresu. Zależnie od przypadku, możliwe było uzyskanie nawet 50% obniżki składki” – mówi Wojciech Bednarek, broker ubezpieczeniowy z Polskiej Kancelarii Brokerskiej. 

Eliminuj ryzyka, czyli skuteczna prewencja

Prewencja to słowo klucz ostatnich czasów, dotyczy zdrowia, wychowania i ekologii. Jeśli chodzi o ubezpieczenia to prewencja wydaje się być jak najbardziej adekwatna. Część potencjalnych ryzyk można bowiem wyeliminować, wprowadzając proste rozwiązania np. czujniki IoT. 

Zamontowane czujniki IoT w budownictwie mieszkaniowym monitorują temperaturę, dźwięki i wibracje urządzeń, a następnie informują o zagrożeniu przed jego wystąpieniem. Przykładem może być pożar spowodowany wadliwym transformatorem czy przegrzanie instalacji w budynku. 

Zawsze po Twojej stronie, czyli brokerzy na start

Na nawiązanie współpracy z brokerem warto zdecydować się zawsze, dlaczego? Współpracując z profesjonalnym pośrednikiem ubezpieczeniowym zyskujesz pewność, że nikt nie wciska ci przysłowiowego kitu. Broker to niejako osoba zaufania publicznego, w jego interesie leży zabezpieczenie Twoich interesów. 

Przykładowo, twoja umowa ubezpieczenia nie musi podlegać presji wzrostu ceny, jeśli np. zawrzesz kontrakt 3-letni, który gwarantuje niezmienność warunków. Pamiętaj jednak, żeby przed decyzją, z jakim brokerem nawiążesz współpracę, upewnić się, czy posiada on Certyfikat Jakości Zarządzania Ryzykiem.

Podsumowując, inflacja jest i raczej szybko się jej nie pozbędziemy. W tym wypadku pozostaje wdrażanie skutecznych rozwiązań oraz działanie w oparciu o rozsądek. Sektor ubezpieczeń z pewnością przejdzie metamorfozę dostosowując się do nowych warunków. Ubezpieczający tym intensywniej muszą zadbać o własne interesy. 

Polska Kancelaria Brokerska zarządza ryzykiem ubezpieczeniowym tysięcy firm z różnych sektorów gospodarki pozostając od wielu lat niekwestionowanym liderem rozwiązań ubezpieczeniowych dla branży zarządców nieruchomości, co wyróżnione zostało przez Miesięcznik Ubezpieczeniowy uznaniem pozycji nr 1 w tym sektorze i  nagrodą „Najlepszego Partnera dla Biznesu 2022” przez magazyn „Home & Market”. Być może najlepszym rozwiązaniem na walkę z inflacją okaże się dla Ciebie współpraca z profesjonalnym brokerem?

„Jeśli zaoferowano ci miejsce w rakiecie, nie pytaj, jakie miejsce! Po prostu wsiadaj!” – Eric Schmidt, prezes Google’a. 

 

Ten serwis używa plików cookies.
Korzystanie z tego serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej...