Jej istotą jest możliwość zrzeczenia się przez ubezpieczonego właściciela przedmiotu ubezpieczenia morskiego praw do tego przedmiotu na rzecz ubezpieczyciela, z równoczesnym żądaniem zapłaty pełnej sumy ubezpieczenia w przypadku:
• zagarnięcia przez rozbójników morskich (tzw. piratów)
• wypadku, wskutek którego przedmiot ubezpieczenia uległ całkowitemu zniszczeniu lub jego naprawa czy dostarczenie do miejsca przeznaczenia przewyższa wartość przedmiotu.
Skuteczność prawna zrzeczenia wymaga złożenia do zakładu ubezpieczeń wniosku o abandon tego przedmiotu. W momencie przyjęcia abandonu to na ubezpieczycielu spoczywa obowiązek poniesienia kosztów zabezpieczenia wraku, składowania lub jego usunięcia.
Ponadto akceptacja abandonu przez ubezpieczyciela jest równoznaczna z wygaśnięciem umowy ubezpieczenia poprzez jej wypełnienie. W wyniku wypłaty odszkodowania z tytułu straty całkowitej, suma ubezpieczenia wyczerpuje się, a przedmiot ubezpieczenia staje się wrakiem lub pozostałością, co w oczywisty sposób czyni umowę ubezpieczenia nieważną w rozumieniu przedmiotowym – świadczenia ochrony. Umowa realizuje się, a więc świadczenie ochrony wygasa, a pozostaje wyłącznie spełnienie zobowiązania wypłaty odszkodowania i innych świadczeń do których zobowiązał się zakład ubezpieczeń.
Polski Kodeks Morski przewiduje trzy podstawowe formy zaspokojenia roszczenia ubezpieczeniowego:
• wypłatę odszkodowania częściowego (art. 325);
• zapłatę pełnej sumy ubezpieczenia bez zrzeczenia się na rzecz ubezpieczyciela praw do przedmiotu ubezpieczenia (art. 329);
• zapłatę pełnej sumy ubezpieczenia za zrzeczeniem się na rzecz ubezpieczyciela praw do przedmiotu ubezpieczenia, tzw. abandon (art. 330-335).
W prawie polskim abandon jest uregulowany w Kodeksie Morskim w tytule VIII dotyczącym ubezpieczeń morskich, w jego dziale II poświęconym wykonaniu umowy ubezpieczenia (art. 330-335 Kodeksu morskiego).
Z instytucją abandonu spotykamy się nierzadko. Część takich poważnych sytuacji opisywana jest w prasie. Gdy zachodzi abandon ważne jest szybkie działanie brokera i błyskawiczne przyjęcie odpowiedzialności przez zakład ubezpieczeń.
Brokerzy w sektorze ubezpieczeń morskich w Polskiej Kancelarii Brokerskiej skutecznie zabezpieczają interesy Klienta oraz monitorują likwidację szkody, jesteśmy Zawsze po Twojej stronie.