Zgodnie z ustawą z 11 stycznia 2018 roku o elektromobilności i paliwach alternatywnych, począwszy od 1 stycznia 2028 roku, jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane zapewnić 30% udział aut elektrycznych we flocie użytkowanych pojazdów. Regulacje te są odpowiedzią na rosnące wyzwania związane z polityką klimatyczną UE, która do roku 2035 ma na celu redukcję emisji CO2 w transporcie do zera.
ŚWIADOMA STRATEGIA A ZMIANY KLIMATYCZNE
Wg badań Polskiej Akademii Nauk miasta odpowiadają za 75% emisji związków węgla. To z kolei prowadzi do coraz częściej występujących fal upałów, które wpływają na wzrost śmiertelności ludzi.
Elektromobilność to niezbędny element przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Nasze szczęście i dobrobyt nie mogą już być mierzone wyłącznie nieograniczoną konsumpcją towarów i usług. Aby zadbać o klimat, musimy redukować emisje CO2, wiąże się to oczywiście z ograniczeniami i wyrzeczeniami. Dlatego zadaniem świadomych kryzysu klimatycznego włodarzy miast oraz przedstawicieli samorządów jest wdrażanie konkretnych rozwiązań. Realizacja mądrej strategii dekarbonizacji będzie olbrzymim wyzwaniem nie tylko dla każdego samorządu, ale całego społeczeństwa. Jednym z liderów tej transformacji jest Grupa Volkswagen:
"Planujemy zakończyć produkcję modeli spalinowych VW między 2033 a 2035 r., a ostatnie spalinowe Audi zjadą z taśm już w 2033 r." – zaznaczył Pavel Šolc, prezes Volkswagen Group Polska.
Tworzenie stref czystego transportu, inwestycje w infrastrukturę ładowania pojazdów, a także promowanie elektromobilności są kluczowe dla każdej gminy. Tymczasem prawdziwą próbą ogniową dla samorządu jest moment wystąpienia szkody pojazdu z napędem elektrycznym. Tego rodzaju ciężkie wyzwanie nie wszyscy przechodzą jednak pomyślnie.
Nietrudno wyobrazić sobie zdarzenie związane z pożarem samorządowego elektryka, za które odpowiedzialność ponosić będzie gmina. W jego następstwie ucierpieć może wiele osób, uszkodzonych może zostać kilkanaście samochodów, a majątek mieszkańców może zostać całkowicie zniszczony. W tej sytuacji warto zasięgnąć porady brokera ubezpieczeniowego, który doradzi optymalne rozwiązanie na wypadek wszelkiego rodzaju zagrożeń technologicznych.
BROKER UBEZPIECZENIOWY – ZAWSZE PO TWOJEJ STRONIE
Polska Kancelaria Brokerska w ciągu ponad dwudziestu lat aktywnego rozwoju zdobyła zaufanie kilkunastu tysięcy firm, co klasyfikuje nas w branży jako niekwestionowanego lidera. Optymalizacja ryzyka w sektorze publicznym to niezwykle dynamiczna podróż. Zwłaszcza w czasach nowych technologii nie jest to łatwe, gdyż sytuacja ciągle się zmienia, co wymaga zastosowania wiedzy i rozwiązań wykraczających ponad standardowy serwis brokerski. Unikatowe programy ubezpieczeniowe w niestandardowych zakresach ubezpieczenia oraz świadoma komunikacja z Klientem oparta na szacunku i uczciwości to obszary, w których działamy nadzwyczaj intensywnie.
Stajemy w obliczu nowych wyzwań, jako rynek ubezpieczeniowy nie mamy wyjścia, musimy im sprostać, mając na uwadze przede wszystkim dobro Klienta. Nowe technologie wiążą się z zagrożeniami, które należy gruntownie przeanalizować i podjąć niezbędne decyzje, które pozwolą nam świadomie zarządzać ryzykiem.
Sprawdzenie zakresów ochrony, wysokości zabezpieczeń, definicji oraz wyłączeń – wszystko to spoczywa na barkach brokera. To niezwykle istotne, żeby korzystać z kompetentnych doradców.
PRECYZJA W ANALIZIE POTRZEB TWOJEJ GMINY
W Polskiej Kancelarii Brokerskiej najistotniejsza jest adekwatna wycena ubezpieczeń oraz maksymalne upraszczanie procesów przy pomocy zaawansowanych, innowacyjnych narzędzi. Audyt i analityka to obszary, w których działamy wyjątkowo intensywnie. Wspiera nas w tym zakresie AI pełniąca funkcję Asystenta Procesu Biznesowego. Dzięki temu wdrożenie, analiza potrzeb twojej gminy oraz harmonogram działań jest w pełni zoptymalizowany, szybki i precyzyjny. Samorząd otrzymuje w pełni dedykowaną ofertę poprzedzoną szczegółową penetracją rynku ubezpieczeń oraz dostęp do zniżek. A Ty zyskujesz pewność, że gmina nie stanie się ofiarą żadnych wyłączeń w OWU i otrzyma dokładnie to, czego potrzebuje:
- DEDYKOWANE PROGRAMY DLA SAMORZĄDÓW W OPARCIU O SZCZEGÓŁOWĄ ANALIZĘ RYNKU
- PEŁNĄ OBSŁUGĘ LIKWIDACJI SZKÓD, AŻ DO BEZPROBLEMOWEJ WYPŁATY ODSZKODOWANIA
- DORADZTWO PRAWNE BUDUJĄCE WIZERUNEK SAMORZĄDU
- WSPARCIE TECHNOLOGICZNE I OPTYMALIZACJĘ PROCESÓW ZARZĄDZANIA RYZYKAMI POPRZEZ DOSTĘP DO STREFY KLIENTA
Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu Twoja gmina zyska wsparcie w obszarze ubezpieczeń floty pojazdów elektrycznych, co jest niezbędne w kontekście przyszłych wymogów prawnych. Doradzimy także w zakresie potencjalnych ryzyk związanych z nowymi technologiami. Elektromobilność to przyszłość, a my jesteśmy tu po to, aby pomóc Twojemu samorządowi przygotować się na nią najlepiej, jak potrafisz.
NOWE TECHNOLOGIE NOWE WYZWANIA
Nie zapominajmy mimo wszystko, że hulajnogi czy samochody elektryczne, są nie tylko odpowiedzią na globalne wyzwania klimatyczne, ale również sposobem na poprawę jakości życia w naszych miastach poprzez redukcję zanieczyszczeń powietrza.
Jednym z przykładów może być Gdynia, gdzie obliczono ślad węglowy miasta według standardu "Global Protocol for Community-Scale Greenhouse Gas Emission Inventories". Okazało się, że w 2020 roku Gdynia wyemitowała ponad 1 mln ton CO2, z czego niemal 1/3 pochodziła z transportu. Samorząd zareagował błyskawicznie wprowadzając 200 aktywnych hulajnóg elektrycznych do miasta, co pozwoliło zapobiec emisji 85 ton CO2 rocznie!
Zatem balans pomiędzy nowymi technologiami, a zabezpieczeniem ryzyka z nim związanym jest jak najbardziej możliwy. Bądź świadomym obywatelem.