Dowiedz się, jakie formy wsparcia są dostępne i jak je uzyskać, odwiedzając stronę rządową:
Rząd przygotował wsparcie dla osób poszkodowanych przez powodzie. W ramach tej pomocy dostępne są m.in. środki na odbudowę domów oraz wsparcie dla gospodarstw rolnych i firm.
Dowiedz się, jakie formy wsparcia są dostępne i jak je uzyskać, odwiedzając stronę rządową:
Przedsiębiorcy z obszarów dotkniętych powodzią mogą odroczyć opłacenie składek ZUS za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. do 15 września 2025 r. Nie będą do nich doliczane odsetki za zwłokę. Wystarczy złożyć specjalne oświadczenie o poszkodowaniu przez powódź. Przedsiębiorcy mogą również ubiegać się o umorzenie składek. Więcej informacji dostępnych TUTAJ.
Wprowadzono 0% VAT na darowizny i usługi dla poszkodowanych wskutek powodzi, obejmujący towary jak żywność, koce czy wynajem agregatów. Preferencyjna stawka dotyczy wsparcia przekazywanego przez przedsiębiorców za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, samorządów, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Wymagana jest umowa między przedsiębiorcą a jednym z tych podmiotów. Stawka 0% VAT dla darowizn na rzecz powodzian obowiązuje od 12 września do 31 grudnia 2024 r.
Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mają wydłużone terminy na złożenie deklaracji i płatność podatków VAT, PIT i CIT do stycznia 2025 roku. Podatek PCC oraz podatek od spadków i darowizn również został odroczony do 31 stycznia 2025 roku. Pracodawcy mogą odroczyć zapłatę podatku za pracowników. Poszkodowani kredytobiorcy mogą skorzystać z 12-miesięcznej bezzwrotnej pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Uruchomiono infolinię KAS dla powodzian pod numerem 22 460 59 30, a wnioski będą rozpatrywane priorytetowo.
Jeśli szkoła lub przedszkole Twojego dziecka zostało zamknięte z powodu powodzi, masz prawo do zasiłku opiekuńczego. Zgodnie z informacją Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 16 września 2024 r. zawieszono zajęcia w około 420 placówkach na terenach czterech najbardziej dotkniętych województw.
Zasiłek opiekuńczy – rodzice dzieci do 8. roku życia mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy, jeśli szkoła lub przedszkole zostało zamknięte z powodu powodzi.
Wsparcie psychologiczne – Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło telefoniczną linię wsparcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli z terenów dotkniętych powodzią. Pomoc obejmuje interwencje kryzysowe oraz porady psychologiczno-pedagogiczne, mające na celu wsparcie dzieci w trudnej sytuacji. Więcej szczegółów TUTAJ