Za co Ci nie zapłacą, chociaż powinni?
- koszty najmu auta zastępczego
- utratę wartości handlowej pojazdu
- zastosowanie części oryginalnych w starszych pojazdach
- utracone korzyści
- często także inne bezsporne świadczenia
Rzecznik Ubezpieczonych przeanalizował ponad 2 tys. skarg z lat 2011-2013 i opublikował raport – „Orzecznictwo Sądu Najwyższego a praktyka likwidacji szkód komunikacyjnych”.
W skargach kierowanych do Rzecznika, poszkodowani zarzucali zakładom ubezpieczeń głównie zaniżanie kwoty odszkodowania poprzez stosowanie potrąceń amortyzacyjnych i zamienników zamiast części oryginalnych przy ustalaniu wysokości kosztów naprawy uszkodzonych pojazdów. Skarżyli się także na brak zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego oraz utrudnienia w realizacji roszczeń związanych z utratą wartości handlowej pojazdu. Z raportu wynika, że ubezpieczyciele nie respektują uchwał Sądu Najwyższego oraz nie dostosowują się do rekomendacji KNF w sprawie utraty wartości handlowej auta.
W razie jakichkolwiek wątpliwości prawnych Sąd Najwyższy ma decydujące znaczenie. Stoi bowiem na straży jednolitości orzecznictwa sądów powszechnych.
Korzystanie z usług profesjonalnego brokera chroni przed sprzecznymi z prawem praktykami zakładów ubezpieczeń. Broker jako przedstawiciel ubezpieczonego działa w jego imieniu i na jego korzyść, zwalniając go jednocześnie z obowiązku znajomości bieżącej sytuacji prawnej.