Często się zastanawiamy od kiedy dokładnie zaczyna się ochrona ubezpieczeniowa, od momentu podpisania umowy, a może dokonania płatności? Co więcej krążą nawet dowcipy na ten temat:
Do biura agencji ubezpieczeniowej wbiega interesant.
– Chciałbym ubezpieczyć dom.
– Bardzo proszę, szanowny panie. Zechce pan usiąść i chwilkę poczekać.
– Kiedy ja nie mam czasu, on już się pali.
Wróćmy zatem do sedna, czym jest okres ubezpieczenia, data początkowa i data końcowa? Czy jest tak zwany martwy okres miedzy polisami, gdy przedmiot ubezpieczenia nie ma ochrony czy jednak obowiązuje ciągłość?
Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę ubezpieczeniową warto zasięgnąć opinii specjalisty, w tym wypadku brokera ubezpieczeniowego, który nam doradzi i rozwieje wszelkie wątpliwości zabezpieczając nasze interesy. Broker ubezpieczeniowy działa na pierwszej linii stojąc zawsze po stronie Klienta, to nasz zaufany, osobisty orędownik.
OKRES UBEZPIECZENIA
Okres ubezpieczenia to nic innego niż konkretny czas obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej, który jest dokładnie określony w umowie ubezpieczenia. Każda umowa tego rodzaju może być podpisana w dwóch wariantach:
· na czas określony ‒ data początku i końca zapisana jest w polisie,
· na czas nieokreślony ‒ ustalona jest wyłącznie data początkowa, natomiast data końca ubezpieczenia pojawia się, gdy strony zdecydują o zakończeniu umowy.
W tym miejscu warto się zastanowić nad wyborem kompetentnego brokera ubezpieczeniowego. Jego wiedza i doświadczenie pozwoli nam nie tylko oszczędzić czas i pieniądze, gdyż nie będziemy musieli samodzielnie porównywać ofert i negocjować stawek z ubezpieczycielem, przede wszystkim jednak zyskamy pewność, że w przypadku wystąpienia szkody otrzymamy odszkodowanie.
DATA POCZĄTKOWA
Data początkowa to konkretny dzień rozpoczynający odpowiedzialność finansową ubezpieczyciela za zdarzenia będące przedmiotem umowy ubezpieczenia np. kradzież, pożar czy zalanie. Mówiąc prościej, dokładnie od tego momentu to towarzystwo ubezpieczeniowe jest odpowiedzialne za określone w polisie ryzyka.
Przy zachowaniu kontynuacji ubezpieczenia na niezmienionych warunkach w kolejnych następujących po sobie okresach ubezpieczenia, za datę początkową przyjmuje się pierwszy dzień okresu ubezpieczenia pierwszej umowy. W przypadku braku kontynuacji ubezpieczenia lub zmiany warunków ubezpieczenia, za datą początkową uważa się pierwszy dzień, w którym rozpoczyna się okres ubezpieczenia po przerwie lub zmianie warunków ubezpieczenia.
Natomiast data końcowa to z kolei konkretny dzień zakończenia odpowiedzialności ubezpieczyciela z tytułu zawartej umowy. Wówczas szkody powstałe po wskazanym terminie nie są objęte ochroną.
Brokerzy z Polskiej Kancelarii Brokerskiej aktywnie śledzą wszelkie zmiany i przywiązują ogromną wagę do wnikliwej analizy ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Działamy bowiem w myśl zasady: Zawsze po Twojej stronie. Dlatego w naszym biurze brokerskim otwarcie mówimy o zagrożeniach związanych z Twoimi wyborami. Jednocześnie chronimy naszych Klientów w momencie likwidacji szkody, aby odszkodowanie zostało wypłacone w pełnej wysokości.