Słowo "klauzula" pochodzi od łacińskiego terminu "clausula", który oznacza "zamknięcie", "zakończenie" lub "zawężenie".
W kontekście ubezpieczeniowym "klauzula" odnosi się do specyficznego zapisu lub postanowienia w umowie ubezpieczeniowej, który wprowadza dodatkowe warunki, wyłączenia lub ograniczenia w ochronie ubezpieczeniowej. Klauzule mogą dotyczyć szczególnych sytuacji, ryzyk lub obowiązków stron umowy.
Jest ustalana w drodze negocjacji między rolnikiem a zakładem ubezpieczeń odrębnie dla każdej uprawy i każdego zwierzęcia. Sumy te nie mogą przekroczyć maksymalnych sum ubezpieczenia określonych co roku w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Umowa ubezpieczenia może obejmować wszystkie lub wybrane przez producenta rolnego rodzaje ryzyka, przy czym należy pamiętać, że w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego należy mieć ubezpieczone co najmniej 50% powierzchni upraw w okresie w okresie 12 miesięcy (liczonym od 1 lipca następującego po roku, za który rolnik uzyskał płatności bezpośrednie) w zakresie co najmniej jednego z ryzyk: powodzi, suszy, gradu, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych.
Zakres takiego ubezpieczenia obejmuje szkody wyrządzone przez członka zarządu wspólnocie mieszkaniowej w związku z pełnieniem przez niego tej funkcji na skutek zawinionego działania lub zaniechania sprzecznego z prawem bądź postanowieniami uchwał podjętych przez wspólnotę.
Przedmiotem ubezpieczenia są maszyny w trakcie pracy i postoju, jak również podczas demontażu i ponownego montażu w miejscu wskazanym w polisie. Zaliczamy do nich kotły i maszyny energetyczne, urządzenia techniczne, aparaty ogólnego i specjalistycznego zastosowania.
Ubezpieczyciel odpowiada za szkody rzeczowe w ubezpieczonym mieniu spowodowane zalaniem terenów w następstwie podniesienia się stanu wody w korytach lub wód przybrzeżnych.