Aktualności

Zawsze po Twojej stronie
wtorek, 14 czerwiec 2022

Pożar nowej generacji - wyzwanie dla zarządców budynków

Pożar nowej generacji - wyzwanie dla zarządców budynków

Na drogi wjeżdża coraz więcej pojazdów elektrycznych. Pobudki są szczytne - dbałość o środowisko. Gdzie jest haczyk? Ta elektryczna rewolucja powoduje pewne zamieszanie, ponieważ wymusza konieczność wprowadzenia wielu zmian, w tym w zasadach bezpieczeństwa.

Prognozy wyglądają naprawdę intrygująco, bo wg. informacji rządu do 2030 roku w Polsce na drogach pojawi się aż 600 tysięcy pojazdów elektrycznych (źródło: https://sigmapolska.pl/ustawa-o-elektromobilnosci-obowiazki-dewelopera/)

Wg. portalu motofakty.pl stacji ładujących te urządzenia pod koniec lutego 2022 było 2 034 (3 963 punkty) a do 2025 roku będzie ich ponad 41 tys.

Elektro-ustawa, czyli ustawa o elektromobilności

Efekty? Różnego rodzaju nieruchomości będą obowiązywały dodatkowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Zarządcy obiektów na szczęście nie pozostają sami, bo pojawiają się regulacje prawne, które mają pomóc im zapewnić bezpieczeństwo w użytkowaniu pojazdów elektrycznych.

Z pomocą nadchodzi ustawa o elektromobilności, w której znajdziemy np. art. 12 pkt 1., dotyczący obowiązku zapewnienia infrastruktury ładowania w budynkach użyteczności publicznej i mieszkalnych wielorodzinnych oraz rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska, które wskazuje sposób ustalania minimalnej mocy obliczeniowej w budynkach.

Stacje ładujące – większe ryzyko pożaru

Warto przypomnieć historię głośnego pożaru, o którym pisaliśmy w jednym z poprzednich newsletterów. Sytuacja zdarzyła się niespełna 2 lata temu w podziemnej hali garażowej budynku mieszkalnego w Warszawie. Pożar zaczął się od jednego auta, ale ogień szybko rozprzestrzenił się po całej hali i spłonęło oko 50 samochodów zaparkowanych pod budynkiem. Na skutek tego zdarzenia 68 rodzin pozostało bez dachu nad głową. 

Według zarządcy osiedla koszty remontu budynku osiągną ok. 7 mln złotych, zaś ubezpieczyciel wypłacił dotychczas 5 ml zł. Postępowanie likwidacyjne nadal trwa. Na tym przykładzie widać jak ważne jest odpowiednie ubezpieczenie przed skutkami takiego zdarzenia. Bardzo ważne są warunki zawieranej polisy.

Przede wszystkim jednak zarządca nieruchomości musi zadbać o bezpieczeństwo, czyli o dobry stan techniczny budynków i dostosowanie ich do obowiązujących przepisów.

 

Twój Broker przypomina - przede wszystkim zapobieganie

 

Dlaczego ważne są warunki ubezpieczenia

Presja społeczna na instalację stacji ładujących będzie wzrastać. Mówimy o nowych technologiach, które stale się rozwijają, a skutki tego postępu poznamy dopiero za kilka lat. Mimo tego zarządcy nieruchomości już dziś powinni zabezpieczyć się na wypadek tej niepewnej przyszłości. W przypadku szkód pożarowych będą one ograniczone do kilku milionów złotych. Jeśli ucierpią mieszkańcy koszty mogą być znacznie wyższe.

Czy ignorując nowe wyzwania zarządca gra w ruletkę? Już dziś zalecamy podjąć działania zmniejszające zagrożenia, by nie dać się ograć losowi.

 

Stacje ładujące - na co zwrócić uwagę 

 

Wyłączniki bezpieczeństwa

Pierwszym warunkiem są wyłączniki bezpieczeństwa, w które powinny być wyposażone stacje ładujące. Co ważne, urządzenia te powinny być wyłączane również za pomocą budynkowego przeciwpożarowego wyłącznika prądu. Innymi słowy, kiedy system przeciwpożarowy budynku wykryje zagrożenie pożarowe, już w tym momencie bezpieczniki stacji ładujących powinny odciąć zasilanie.

Pamiętaj na jakim podłożu stawiasz stację ładującą

Pozornie oczywiste, ale zakłady ubezpieczeniowe przypominają, aby stacje ładujące stawiać na podłożu niepalnym, dodatkowo w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od wszelkich materiałów palnych. Oczywiście musza być zabezpieczone przed różnej natury uszkodzeniami mechanicznymi, a w garażu najczęstszą przyczyną mechaniczną jest uderzenie innego pojazdu.

Kiedy myślimy o podłożu, dobrze jest pomyśleć od razu o miejscu, w jakim stawiamy stację. Aby w razie pożaru ułatwić działania gaśnicze, stacje te powinny być w miarę możliwości ustawione w bliskiej odległości od wjazdów do garażu.

Wentylacja

To absolutna konieczność w każdym urządzeniu elektrycznym, więc musimy ja zapewnić również naszej stacji ładującej. Poruszając tę kwestię zwracamy również uwagę na wpływ czynników środowiskowych, np. wilgoci, czy zapylenia, które również mogą negatywnie wpłynąć na prace urządzeń i na bezpieczeństwo budynku.

Odpowiednia separacja urządzenia?

Brzmi tajemniczo, ale mowa o odległości przestrzennej pomiędzy stacjami ładującymi a innymi pojazdami parkowanymi w garażu podziemnym. Taka separacja powinna wynosić min. szerokość jednego miejsca parkingowego

Kontrola stanu technicznego urządzeń….

Jak się łatwo domyśleć, jest to jeden z najważniejszych, obowiązkowych, cyklicznych warunków do spełnienia. Zgodnie z zaleceniem producentów urządzeń zarówno stacje ładowania, jak i przewody do ładowania powinny przechodzić okresowe wewnętrzne kontrole stanu technicznego, choćby były to kontrole wizualne. Takie czynność powinny być wykonywane min. raz w roku

Tutaj trzeba pamiętać, aby takie kontrole włączać do okresowych elektrycznych pomiarów ochronnych.

Co na to Unia Europejska?

Oczywiście prawo europejskie również narzuca Zarządcom pewne warunki, w tej sytuacji tzw. deklarację zgodności CE, która potwierdza w szczególności zgodność z normami zharmonizowanymi z dyrektywami LVD i EMC.

Zbliżając się do końca wytycznych musimy pamiętać jeszcze, aby:

  • w miejscu instalacji stacji ładującej zawsze była dostępna instrukcja obsługi urządzenia,
  • dla służb ratunkowych dostępne były dokumenty dotyczące samej instalacji elektrycznej, a szczególnie schematy instalacji elektrycznych, z uwzględnieniem zasilania stacji ładowania,
  • obwody elektryczne NN, które zasilają stacje ładowania, były wyposażone w odpowiednie ochronniki przepięć w klasach Typu 2 i 3,

Ostatnią, chyba najciekawszą rekomendacją jest zbadanie urządzeń i obwodów… kamerą termowizyjną. Może to być ciekawe doświadczenie.

 

Nie zwlekaj

Możemy się cieszyć, że tych wytycznych nie jest zbyt dużo, a stosowanie się do nich bardzo ważne.

Dla Polskiej Kancelarii Brokerskiej dobro Klienta jest najważniejsze, jesteśmy zawsze po Jego stronie.

Jeśli masz pytania skontaktuj się za nami  TUTAJ

Ten serwis używa plików cookies.
Korzystanie z tego serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej...