Aktualności

Zawsze po Twojej stronie

Naszą siłą jest wiedza i doświadczenie

środa, 13 marzec 2024

Rewolucja w prawie ubezpieczeniowym: wpływ na branżę, konsumentów i rynek

Rewolucja w prawie ubezpieczeniowym: wpływ na branżę, konsumentów i rynek

W pierwszym kwartale 2024 roku polski sektor ubezpieczeń może doświadczyć zmian, które z pewnością zostaną zapamiętane jako punkt zwrotny w jego historii.

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej, mający na celu implementację dyrektywy komunikacyjnej, ma zrewolucjonizować rynek ubezpieczeń w Polsce. 

Zmiany te rzucają nowe światło na ochronę poszkodowanych, wysokość minimalnych sum gwarancyjnych oraz cyfryzację procesów.

Wyniki przeprowadzonej przez nas ankiety na ten temat rozkładają się równomiernie.

50% respondentów wyraża obawy związane ze wzrostem składek ubezpieczeniowych, podkreślając, że zwiększenie zakresu ochrony może nieść za sobą podniesienie kosztów dla ubezpieczających.

50%  ankietowanych uważa, że zmiany są potrzebne, wskazując na konieczność adaptacji przepisów do ewoluujących potrzeb społecznych i gospodarczych.

ZMIANA PARADYGMATU OCHRONY POSZKODOWANYCH

Kluczową zmianą jest wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń dla poszkodowanych w przypadku niewypłacalności ubezpieczycieli. To odpowiedź na nieliczne, ale medialne przypadki upadłości firm ubezpieczeniowych. To krok zgodny z trendami europejskimi, gdzie podobne rozwiązania funkcjonują już od lat, zwiększając ochronę konsumentów.

PODNIESIENIE MINIMALNYCH SUM GWARANCYJNYCH OC

Propozycja zwiększenia minimalnych sum gwarancyjnych OC do 6,45 mln euro za szkody osobowe jest jedną z najbardziej dyskutowanych zmian. Dane z rynku europejskiego pokazują, że takie sumy są potrzebne do adekwatnego pokrycia roszczeń w najcięższych wypadkach. Jednakże, wprowadzenie tych zmian w Polsce może spotkać się z wyzwaniem w postaci wzrostu składek ubezpieczeniowych. Analitycy branży ostrzegają, że może to doprowadzić do wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz obciążyć budżety domowe konsumentów. Pytanie o to, czy rynek jest gotowy na takie zmiany, pozostaje otwarte…

CYFRYZACJA PROCESÓW UBEZPIECZENIOWYCH

Zapowiedziana nowelizacja przewiduje także znaczący krok w kierunku cyfryzacji procesów ubezpieczeniowych, w tym wydawania zaświadczeń o ubezpieczeniu. To zmiana, która spotyka się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród konsumentów, jak i przedsiębiorstw. Cyfryzacja może przynieść znaczące oszczędności kosztów operacyjnych dla ubezpieczycieli, a dla klientów – większą wygodę i szybkość obsługi. Przejście na elektroniczne zaświadczenia oznacza jednak konieczność dostosowania infrastruktury IT, co dla niektórych podmiotów może być wyzwaniem.

IMPLIKACJE DLA RYNKU I DALSZE KROKI

Przedstawione zmiany, choć niezbędne dla zapewnienia większej ochrony konsumentów i dostosowania polskiego rynku do standardów europejskich, nie są pozbawione wyzwań. Kluczowym będzie znalezienie równowagi między zapewnieniem wysokiego poziomu ochrony a utrzymaniem dostępności ubezpieczeń dla szerokiego spektrum klientów. Branża ubezpieczeniowa będzie musiała także zainwestować w nowe technologie i procesy, aby sprostać wymaganiom nowych regulacji.

Wprowadzenie tych zmian nie będzie wolne od kontrowersji, co czyni nadchodzące miesiące szczególnie interesującymi dla obserwatorów rynku ubezpieczeniowego w Polsce.

Wojciech Bednarek
Wiceprezes Zarządu
Polska Kancelaria Brokerska

 

Zapraszamy do kontaktu

Nasi doradcy pomogą podjąć właściwą decyzję
dotyczącą optymalnej formy ubezpieczenia, dopasowanej do różnych potrzeb.

Skontaktuj się z doradcą

Dla naszych klientów pracujemy na pełnych obrotach. Dzięki bogatemu doświadczeniu, wyobraźni i znajomości wiemy czym jest ryzyko ubezpieczeniowe, wiemy jak się przed nim zabezpieczyć, a koniec końców, wiemy jak zlikwidować szkodę powstałą na jego skutek. W kwestii ubezpieczeń nie mogłeś trafić lepiej.

Oliwia Żak

Doradca klienta

Ten serwis używa plików cookies.
Korzystanie z tego serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej...