Artykuły

Zawsze po Twojej stronie
środa, 02 marzec 2022

Broker radzi - jak uzyskać 110% odszkodowania

Broker radzi - jak uzyskać 110% odszkodowania

Chwila nieuwagi, zdarzenie losowe, błędna decyzja. Nieszczęśliwe wydarzenia zaistnieć mogą z wielu przyczyn, nieoczekiwanych, nieplanowanych, ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Tak jak nasz dzień składa się z lepszych i gorszych chwil, tak niepewność staje się częścią naszego bytu od chwili narodzin. Warunki otoczenia są zmienne, a statystyki potwierdzają – większa zmienność i pogłębiająca się nieprzewidywalność staną się naszą codziennością. W efekcie tej nieprzewidywalności zachodzą wypadki, które dotykają każdej materii.

Zawierając umowę ubezpieczenia, czynimy pierwszy krok w drodze do utrzymania statusu quo. Umowa staje się porozumieniem między Tobą a zakładem ubezpieczeń. To ona ma sprowadzić nie dającą się przewidzieć przyszłość do stanu przewidywalnego. Jeśli los okaże się niesprzyjający,  otrzymamy świadczenie, które ma zrekompensować zaistniałe zjawisko. Tyle w teorii. Praktyka jest inna.

Świat prezentowany przez towarzystwa ubezpieczeń jest pełen pięknych haseł, sloganów, wesołych melodii czy kolorowych ilustracji. Wystarczy jednak skorzystać z przeglądarki internetowej, żeby przekonać się, jak to jest w praktyce…. Opinie osób korzystających z ochrony ubezpieczeniowej nie pozostawiają złudzeń – niemal każdy oceniający wyraża niezadowolenie, albo z procesu likwidacji szkód, albo z wyliczonej kwoty odszkodowania.

Zakłady ubezpieczeń notorycznie kwalifikują zdarzenie jako nieubezpieczone, naciągając rzeczywistość, aby pasowała do katalogu wyłączającego okoliczność z prawa do odszkodowania. Jeśli już uznają, że wypadek jest objęty ochroną, to uzyskanie 100% należnego Ci odszkodowania graniczy z cudem.

Skąd bierze się tak duża rozbieżność między tym, czego oczekujemy, a tym, co otrzymujemy?  

Zakład ubezpieczeń jako profesjonalista oferuje złożone produkty w równie złożonej warstwie prawodawczej. W efekcie, między tym, co myślisz, że kupujesz, a tym, co faktycznie kupiłeś, występuje luka. Jak duża? Przekonasz się w momencie, gdy wystąpi szkoda.

„Ponad 20-letnie doświadczenie w likwidacji szkód prowadzi mnie do jednego wniosku – osoby, które zarówno przy zawieraniu umowy, jak i przy zgłoszeniu szkody współpracowały z profesjonalnym brokerem, mogły liczyć na sprawną likwidację szkód i pokrycie całej szkody oraz innych dodatkowych kosztów” – stwierdza Adrianna Strzelecka, dyrektor Polskiej Kancelarii Brokerskiej.

Jak zatem uzyskać 110% odszkodowania? Kluczowe będzie prawidłowe zawarcie dobrze wynegocjowanej i dopracowanej umowy. Pomóc Ci w tym powinien broker ubezpieczeniowy. To jedyny zawód, który z mocy ustawy reprezentuje interesy ubezpieczeniowe klienta, występując w obrocie gospodarczym jako profesjonalista - pełnomocnik w ubezpieczeniach. Broker to praktyk  dysponujący fachową wiedzą i świadomością prawno-techniczną. 

Zacznij od tego, aby ustalić ponad wszelką wątpliwość, że osoba, która wspiera Cię w procesie zawierania umów ubezpieczenia, to broker. Kolejny warunek, który pozwoli Ci określić Twój standard ochrony to odpowiedź na pytanie czy Twój broker specjalizuje się w interesujących Cię liniach produktowych i dysponuje stosowną wiedzą i doświadczeniem. Ostateczne kryterium, to pewność, że Twój broker przestrzega kodeksu etyki zawodowej. 

Bywa, że pośrednik ubezpieczeniowy namawia do udzielenia dodatkowego pełnomocnictwa z naruszeniem tzw. wyłączności brokerskiej. Brak wyłączności to sytuacja, gdy w tym samym czasie w Twoim imieniu działa wielu pełnomocników. Unikaj takich brokerów. Działają z naruszeniem wysokich standardów zawodowych i z natury takiego stosunku prawnego nie są w stanie zapewnić wysokiego standardu swoich usług. W takim przypadku równie dobrze możesz skorzystać z pomocy dowolnego sprzedawcy – wprawdzie nie uzyskasz oczekiwanego poziomu odszkodowania, ale rezygnując z usług rzetelnego profesjonalisty, zapewne przyświeca Ci inny cel związany z zawarciem umowy.

 

Autor: Paweł Janczak

Artykuł ukazał się w: Gazeta Finansowa NR 08/2022 25 LUTEGO – 3 MARCA 2022 R. oraz Administrator i Menedżer Nieruchomości nr 3/2022

Baza wiedzy

Ten serwis używa plików cookies.
Korzystanie z tego serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej...