Artykuły

Zawsze po Twojej stronie
poniedziałek, 02 wrzesień 2013

Milionowe odszkodowanie za porażenie prądem

Milionowe odszkodowanie za porażenie prądem

WARTA na podstawie wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie wypłaci prawie milion Krzysztofowi W. oraz dożywotnią rentę. Krzysztof W. w roku 2008 podczas czyszczenia izolatora doznał porażenia łukiem elektrycznym i  doznał poważnych obrażeń, w wyniku czego nie może samodzielnie funkcjonować.

Sąd uznał odpowiedzialność ubezpieczyciela i nakazał wypłatę 650 tys. zadośćuczynienia, dodatkowo 60 tys. odszkodowania   i  100 tys. zaległej renty oraz 4,5 tys. renty miesięcznie dożywotnio (co wg wzoru na rentę wieczystą z uwzględnieniem stopy procentowej dla redyskonta weksli NBP stanowi równowartość ponad 1,9 mln złotych na dzień orzeczenia wyroku). Analizując orzecznictwo sądów zauważa się, że zasądzane odszkodowania na rzecz poszkodowanych są coraz wyższe i z pewnością tendencja ta będzie się utrzymywać. Jeszcze 10 lat temu wartość szkód osobowych w ogólnej kwocie wypłacanych odszkodowań z OC nie przekraczała 10%. W 2006 r. szacowano ją już na 18%. Dziś wartość takich szkód przekracza 20% i w szybkim tempie zbliża się do 30%. To i tak wciąż mniej niż w krajach starej Unii Europejskiej, gdzie wskaźnik ten wynosi ponad 50%. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na orzecznictwo, które stanowić powinno istotny wyznacznik określenia sumy gwarancyjnej OC. Należy uwzględnić fakt, iż dziś wybrana suma gwarancyjna może za kilka lat w świetle rosnących kwot odszkodowań okazać się zbyt niska, a przecież za zdarzenia ze szkód na osobie należy uwzględnić co najmniej 10 letni okres przedawnienia, który w szczególnych przypadkach może ulec wydłużeniu.

Baza wiedzy

Ten serwis używa plików cookies.
Korzystanie z tego serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej...