Artykuły

Zawsze po Twojej stronie
piątek, 18 październik 2013

Polisa OC może być sfałszowana

Polisa OC może być sfałszowana

Kupujesz używany pojazd? Polisa może być sfałszowana!

Polisa pojazdu może być sfałszowana, a Ty jako nabywca poniesiesz odpowiedzialność za ewentualne szkody w związku z brakiem polisy! Tak orzekł Sąd Najwyższy. Ubezpieczyciel ustalił, że zawierający umowę agent nie dopełnił formalności w rezultacie czego umowa ubezpieczenia uznana została za nieważną i odmówiono odszkodowania. Ze względu na nieubezpieczenie pojazdu likwidacja szkody nastąpiła przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłacił poszkodowanemu kwotę 350.000 PLN i wystąpił do właściciela o zwrot tych kosztów.

Sąd Najwyższy uznał, że na właścicielu pojazdu spoczywał obowiązek sprawdzenia, czy z formy i treści przejętej od poprzednika polisy ubezpieczeniowej można uznać, że świadczy ona o zawartej skutecznie umowie. Od przedsiębiorcy, który posługuje się pojazdami mechanicznymi w toku prowadzonej działalności oczekuje się dbałości o ubezpieczenie obowiązkowe OC. Sprawdzenie poprawności polisy i jej kompletności przy kupnie auta leży w interesie nowego właściciela. Działania takie mogą być znacznie obciążające dla Przedsiębiorcy, a standardowo wykonywane są przez Brokera Ubezpieczeniowego. Niedochowanie należytej staranności może skutkować koniecznością zwrotu do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego bardzo wysokich kwot, co niejednokrotnie może być poważnym obciążeniem finansowym dla przedsiębiorstwa, a nawet doprowadzić do jej upadłości.

Baza wiedzy

Ten serwis używa plików cookies.
Korzystanie z tego serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej...