Wiedza

Zawsze po Twojej stronie

czwartek, 27 luty 2025

Kwota wykupu

Kwota wykupu to kluczowy element konstrukcji ubezpieczeń na życie o charakterze oszczędnościowym i inwestycyjnym, a jej mechanizm stanowi istotne zabezpieczenie finansowe dla ubezpieczającego. Można ją porównać do wartości, jaką buduje się w ramach polisy, analogicznie do kapitału gromadzonego na koncie oszczędnościowym czy w funduszu inwestycyjnym. To właśnie ta kwota odzwierciedla ekonomiczną wartość umowy w danym momencie jej trwania.


środa, 15 styczeń 2025

Kulancja

Wyobraź sobie gwarne ulice XVII-wiecznego Amsterdamu, miasta handlu i morskich opowieści. W porcie, gdzie kupcy z całego świata prześcigali się w targowaniu, w powietrzu unosił się zapach przypraw z dalekich Indii i świeżo załadowanych towarów.


środa, 08 styczeń 2025

Konsumpcja sumy ubezpieczenia

Słowo "konsumpcja" pochodzi od łacińskiego "consumptio", które oznacza "zużycie, spożycie, wykorzystanie”. Czym jest konsumpcja w branży ubezpieczeniowej? Nie chodzi tu o spożywanie wina czy chlebów, ale o coś równie istotnego – ochronę finansową.


czwartek, 05 wrzesień 2024

Klauzula ubezpieczeniowa

Słowo "klauzula" pochodzi od łacińskiego terminu "clausula", który oznacza "zamknięcie", "zakończenie" lub "zawężenie".

W kontekście ubezpieczeniowym "klauzula" odnosi się do specyficznego zapisu lub postanowienia w umowie ubezpieczeniowej, który wprowadza dodatkowe warunki, wyłączenia lub ograniczenia w ochronie ubezpieczeniowej. Klauzule mogą dotyczyć szczególnych sytuacji, ryzyk lub obowiązków stron umowy.


Jest ustalana w drodze negocjacji między rolnikiem a zakładem ubezpieczeń odrębnie dla każdej uprawy i każdego zwierzęcia. Sumy te nie mogą przekroczyć maksymalnych sum ubezpieczenia określonych co roku w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.


Umowa ubezpieczenia może obejmować wszystkie lub wybrane przez producenta rolnego rodzaje ryzyka, przy czym należy pamiętać, że w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego należy mieć ubezpieczone co najmniej 50% powierzchni upraw w okresie w okresie 12 miesięcy (liczonym od 1 lipca następującego po roku, za który rolnik uzyskał płatności bezpośrednie) w zakresie co najmniej jednego z ryzyk: powodzi, suszy, gradu, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych.


Strona 1 z 4

Baza wiedzy

Ten serwis używa plików cookies.
Korzystanie z tego serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej...