Wiedza

Zawsze po Twojej stronie

poniedziałek, 03 marzec 2025

Likwidacja szkody

 „Likwidacja” budzi niekiedy skrajne emocje, gdyż oznacza koniec, eliminację, co potwierdza etymologia. Słowo to wywodzi się z łacińskiego liquidare co oznaczało „uporządkowanie, rozstrzygnięcie, uczynienie czegoś klarownym”. Likwidacja szkód to serce branży ubezpieczeniowej. To moment, w którym piękne obietnice z umowy ubezpieczenia spotykają się z rzeczywistością. To również sprawdzian dla całego systemu – czy działa sprawnie i rzetelnie.


poniedziałek, 12 sierpień 2024

Karencja

Słowo „karencja” pochodzi od łacińskiego słowa „carentia”, które oznacza „brak czegoś”, „niedobór”. W ubezpieczeniach termin ten odnosi się do okresu, w którym mimo posiadania polisy ubezpieczeniowej, ochrona ubezpieczeniowa jeszcze nie obowiązuje, czyli ubezpieczony nie może jeszcze skorzystać z odszkodowania lub innych świadczeń.

W praktyce oznacza to, że w umowie ubezpieczenia może być zastrzeżony okres, na przykład 30 dni od dnia zawarcia umowy, w którym ubezpieczony nie otrzyma świadczeń, nawet jeśli zdarzy się wypadek objęty umową. Okres ten służy często zabezpieczeniu interesów ubezpieczyciela przed nadużyciami, takimi jak zawieranie ubezpieczenia już po wystąpieniu zdarzenia ubezpieczeniowego.


czwartek, 04 styczeń 2024

IBNR (Incurred But Not Reported)

Rezerwa IBNR (ang. "incurred but not reported") to pojęcie stosowane w branży ubezpieczeniowej, odnoszące się do rezerw utworzonych na pokrycie szkód, które miały miejsce, ale nie zostały jeszcze zgłoszone do zakładu ubezpieczeń do dnia kalkulacji rezerw. Termin ten pochodzi z języka angielskiego i dosłownie tłumaczy się jako "zaistniałe, ale niezgłoszone".

W kontekście ubezpieczeń majątkowych, rezerwa IBNR jest uznawana za jedną z najważniejszych rezerw majątkowych, mając istotny wpływ na stabilność finansową zakładów ubezpieczeń.


poniedziałek, 21 listopad 2022

Bordero szkodowe

To nic innego jak dokument rozliczeniowy reasekuracyjny, który zawiera bieżący wykaz wszelkich szkód oraz odpowiadający im udział reasekuratora.

Bordero jako tradycyjny dokument reasekuracyjny dzielimy na: składkowe i szkodowe. Każdy z nich dotyczy innej sfery rozliczeniowej w ubezpieczeniach. 


wtorek, 15 czerwiec 2021

PML (Possible Maximum Loss)

Możliwa maksymalna szkoda - największa szkoda, jaka może powstać w ubezpieczonym mieniu w wyniku realizacji danego ryzyka na skutek splotu najbardziej niekorzystnych okoliczności. Koncepcja ta opiera się na założeniu, iż wyznaczenia PML dokonuje underwriter w oparciu o dane dotyczące ubezpieczonego majątku korzystając z dotychczasowej wiedzy nt. realizacji konkretnych ryzyk w praktyce.


Baza wiedzy

Ten serwis używa plików cookies.
Korzystanie z tego serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej...