Wiedza

Zawsze po Twojej stronie

środa, 02 październik 2024

KNF

Komisja Nadzoru Finansowego - to organ administracji publicznej, który sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. 

KNF nadzoruje banki, zakłady ubezpieczeń, fundusze emerytalne, instytucje płatnicze, rynek kapitałowy, a także instytucje pożyczkowe i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.


czwartek, 05 wrzesień 2024

Klauzula ubezpieczeniowa

Słowo "klauzula" pochodzi od łacińskiego terminu "clausula", który oznacza "zamknięcie", "zakończenie" lub "zawężenie".

W kontekście ubezpieczeniowym "klauzula" odnosi się do specyficznego zapisu lub postanowienia w umowie ubezpieczeniowej, który wprowadza dodatkowe warunki, wyłączenia lub ograniczenia w ochronie ubezpieczeniowej. Klauzule mogą dotyczyć szczególnych sytuacji, ryzyk lub obowiązków stron umowy.


poniedziałek, 12 sierpień 2024

Karencja

Słowo „karencja” pochodzi od łacińskiego słowa „carentia”, które oznacza „brak czegoś”, „niedobór”. W ubezpieczeniach termin ten odnosi się do okresu, w którym mimo posiadania polisy ubezpieczeniowej, ochrona ubezpieczeniowa jeszcze nie obowiązuje, czyli ubezpieczony nie może jeszcze skorzystać z odszkodowania lub innych świadczeń.

W praktyce oznacza to, że w umowie ubezpieczenia może być zastrzeżony okres, na przykład 30 dni od dnia zawarcia umowy, w którym ubezpieczony nie otrzyma świadczeń, nawet jeśli zdarzy się wypadek objęty umową. Okres ten służy często zabezpieczeniu interesów ubezpieczyciela przed nadużyciami, takimi jak zawieranie ubezpieczenia już po wystąpieniu zdarzenia ubezpieczeniowego.


czwartek, 01 sierpień 2024

ITC – Hulls

ITC – Hulls (Institute Time Clauses – Hulls) zostały opracowane przez Institute of London Underwriters - to standardowe klauzule stosowane w polisach ubezpieczeniowych dla statków.

Regulują one m.in. ryzyka, na jakie narażony jest statek oraz zasady postępowania w przypadku szkód – co ciekawe ich pierwsze wersje pojawiły się już w XIX wieku i od tego czasu były wielokrotnie aktualizowane. 


środa, 19 czerwiec 2024

Implozja

Słowo "implozja" pochodzi od łacińskiego terminu "implosio", który jest złożeniem dwóch elementów: przedrostka "im-" (oznaczającego "do wewnątrz") i rdzenia "plodere" (oznaczającego "uderzać, uderzać na coś"). W rezultacie, "implosio" oznacza "uderzenie do wewnątrz" lub "zapadnięcie się do środka".

Etymologia tego słowa podkreśla jego fundamentalne znaczenie, które odnosi się do nagłego i gwałtownego zapadnięcia się obiektu pod wpływem wewnętrznych lub zewnętrznych sił. Współczesne użycie terminu "implozja" jest zgodne z jego łacińskimi korzeniami, opisując zjawisko, w którym struktura lub system gwałtownie zapada się do wewnątrz, często z dramatycznymi konsekwencjami.


czwartek, 28 marzec 2024

Inkaso

Słowo "inkaso" pochodzi z języka włoskiego, oznacza ściąganie należności. W kontekście ubezpieczeń, inkaso odnosi się do procesu pobierania składek ubezpieczeniowych od klientów przez ubezpieczyciela. Innymi słowy, jest to proces, dzięki któremu wpłacone składki są efektywnie zbierane i zarządzane przez odbiorcę lub instytucję działającą w jego imieniu.

W praktyce ubezpieczeniowej, inkaso może przybierać różne formy, w tym bezpośrednie pobieranie opłat od klientów, pobieranie opłat za pośrednictwem pośredników ubezpieczeniowych lub automatyczne odliczenia z kont bankowych klientów.


Strona 1 z 33

Baza wiedzy

Ten serwis używa plików cookies.
Korzystanie z tego serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej...